18. Alustame vedrude põhja külge õmblemist. Esimese vedrude rea võtame rõngas kõrgemad vedrud kui kaks tagumist rida. Vedrud õmbleme põhja külge seasõrg sõlmega soovitavalt topelt nööriga. Jägime, et ülemine rõngas vedrudel oleks ühes suunas, harilikult kella 11 suunas eest vaadates kahel esimesel real ja tagumine rida kella 1 suunas.
20. Vedrude põhja külge kinnituse tugevust kontrollime kui ülemisest rõngast vedru keerame siis alumine rõngas ei tohi libiseda vaid peab paigale jääma. Kui aga libiseb, siis on sõlmed liiga lõdvad ja põhja peab ümber tegema. Libiseva sõlmega vedru höörub õmblusnööri katki ja siis laguneb päris ruttu ka kogu muu polster.
21. Võtame kanepinööri, neli raami pikkust, kinnitame tagumisse serva kahe 35 mm. papinaelaga jaotades nööri kaheks, üheks pikemaks ja teise lühemaks osaks. Seome vedrud arvestades iste kallet.
Esimese rea vedrud on kõige kõrgemad, keskmised allpool ja tagumised veel allpool.Joonlauaga või möödulindiga kontrollin vedrude kõrgus, et nad oleksid ühekõrgused, seda teen teise rea vedrude ülemise
rõnga sõlme kohalt. Libisev sõlm annab käega vedrusid ühele joonele paika sättida. Mõned seovad ka kohe kinnise sõlmega, kuid selline oskus nõuab head vilumust ja on pealegi palju nõrgem sidumise
vorm ka vedrud jäävad siis rivisse kuidas juhtub.
22. Kõigepealt rihitakse vedrud paika libiseva sõlmega, mis annab vedrusid liigutada ja sättida õigesse asukohta. Rihtimisel jälgitakse, et kõik nöörid oleksid ühel kõrgusel ja vedrud jääksid võrdsetele kõrgustele. Vedrude sidumist alustatakse sügavuti ridadest.
Esimese nööriga ei sõlmi vaid seome vedrud kalde alla ja pingutame nöörid igal real ühele ja samale kõrgusele, keskmise vedru kolmandiku võrra normaal kõrgusest madalamaks.
25. Järgmiseks seome esiservad paika. Tekkib istme kalle 5 - 6 cm. taha suunas. Seome sama tehnikaga külgepidi, algul üks nöör siis teine kinnitussõlmega. Vedrunööri ei tohi jätkata sõlmega!
Sellise tehnika juures peab seotis jääma mitte ümar vaid ühtlaselt sirge nagu nn. laud. Kaldenurk on tahapoole 5 - 6 cm.
33. Tooli põhjale läheb ca 2,5 kg mererohtu. Võtame paraja peotäie kraasitud rohtu ja topime selle aasa alla alustades parempoolsest nurgast. Toppida tuleb istme seest poolt väljapoole.
Iga
aasa alla topime kaks võrdse suurusega peotäit selliselt et mererohi jääks üle istme serva.
Mõnes kohas näidatakse, et mererohi topitakse väljaspoolt sissepoole, selline töövõte
on aga vale, sest siis ei tekki ühtlast kihti kandile ja pärast on palju rohkem tööd. Mõned soovitavad ka mererohtu veidi veega piserdada, kui rohi tunduv liiga kuiv ja jäik olema.
36. Lõikame sõreda kotiriide välja nii, et riie ulatuks üle mererohu istme raami alla välja. Lõikamisel jälgime lõimejoont. Kinnitame riide naelte külge.
Algul fikseerime
riide jälgides, et riie oleks igati võrdselt peal. Seejärel vajutame käega polstri mitu korda maha, et mererohi läheks tihedamaks ja kinnitame riide naelte külge tugevamalt. Oluline in siin jällegi jälgida lõimejoont,
et see ei läheks vinka vonka.
37. Kui oleme mererohu maha surunud ja riide pingule sättinud, märgime ära polstri läbiõmblemise jooned.
Arvestame välisservast
8, 5 cm. ja joonime selliselt kaks ringi. Seljatoe poolsest servast võtame 15 cm. Märgime ka piste pikkuse 7 cm.
Ka siin peab joon olema mõõda lõimet. Olen näinud, et mõned võtavad ka pealmiseks
polstri riideks tiheda kotiriide, kuid see teguviis on vale, sest ei anna mererohtu piisavalt ühtlaseks sättida ja on selline kodukäsitöö meetod mida kliendile teha ei tasu. Omale võib teha kuidas iganes.
41. Nõel, topeltpits, millega hakkame õmblema märgistatud kohalt polstrit läbi.
Nõelal
on ühes otsas veidi teravikust allpool silm. Polstri läbiõmblemisel peame tegema õmbluse tiheda ja sõreda kotiriide külge ja selliselt õmblema mererohu kahe riide vahele kinni. Õmmeldes tuleb jälgida,
et nõelaga ei haaraks kaasa seotud nööre vaid õmblus allpool tiheda kotiriide küljes oleks aasaga vastu riiet. Kui aas jääb vetruma, peame lahti arutama ja uuesti proovima õmmelda. See on alguses küllaltki
aeganõudev ja vajab head vilumust.
45. Valmis topitud ja raami külge kinnitatud kant, mis peab olema hästi ühtlane ja sirge servaga. Nõuab hoolikat tööd.
Keskmine läbiõmblus peab olema ühe pikkuste pistetega
ja sirgel joonel. Kui see nii ei ole siis kõverad õmblused annavad järgi ja polstri eluiga on lühem. Olen näinud, et seda läbiõmblemist tehakse sageli hooletult ja ka kant ei viimistleta oraga piisavalt ühtlaseks,
selline polstri tegemine on aga vale.
VALMIS TOOL 11.1. Käetoed oleme puhastanud ja lakkinud, nüüd vaja need veel toolile lisada ja tool ongi valmis
Aega kulus 2,5 tööpäeva.
Materjali kulus
tisleripuitu 0,04 m3
jutevööd 7 jm.
9 tk 6 rõngaga vedru
0,4 kg. sidumisnõõri
0,7 jm tihedat kotiriiet
1 jm sõredat kotiriiet
25 mm papinaelu 45 tk.
35 mm papinaelu 60 tk
1,3 jm. puuvillavatti
6 kg. mererohtu
0,5 lehte kartongi
6 polti
6 löökmuttrit
0,4 kg lakki
õhupüstoli klambreid
niiti
makei polstriõmblus nööri
kapron nööri
1,5 jm. katteriiet
Materjali hind kokku 109 eurot + km.
Palju peaks selline tool maksma?
Latest comments