Informatsiooniks tellijale. Nõuded ja võimalused kuidas ise remonditööd teha.

Minult küsitakse sageli, palju maksab diivani remont. Sellele küsimusele on keeruline vastata kui pole teada mida diivani juures teha on vaja ja ka millist kvaliteeti tellija soovib. Olen toonud välja TÖÖD ja HINNAD mõned juba tehtud tööd ja nende hinnad mis võivad olla orjentiiriks, palju üks või teine valmistamise, kapitaalremondi või renoveerimise töö maksab.

Tigudiivaneid on palju erineva välimusega ja sellest tulenevalt ka erineva ajakulu ning materjali kuluga tööd. Kapitaalremondi puhul võib Tigudiivani uued materjalid minna maksma kuni 400 eurot. Ja katteriiet kulub kuni 9 jm. Keskmine katteriide hind 20 - 50 eurot meeter.

Minul on välja kujunenud omad tõekspidamised selle töö osas, mida ma ei muuda.

1. Mitte kunagi ei seo tagasi vanu istme vedrusid, sest need on ajaga muutunud "surnud," vedrudeks, pehmeteks, kergesti purunenuteks ja etruvustugevuselt nõrgaks. Uusi vedrusid on saada ja nende hind, sõltuvalt kõrgusest on 2 - 4  euro vahel.

2. Mitte kunagi ei pane tagasi vana mererrohtu, vatti, laastu ja vanu vahe ja katteriideid. Nende aeg on remonti tulnud diivani sees üle saanud. Mererohi tolmab, vatt on ära vajunud, laast purunenud saepuruks. Ka uut mererohtu, kookus kiudu  on saada nagu ka laastu ja vatti ning karva.

3. Mitte kunagi ei seo vedrusid juba roostetanud põhja traatide peale, sest need on kohe kohe purunemas. 

4. Mitte kunagi ei jäta vajalikke vaheõmblusi polstris tegemata, sest sellisel juhul diivani eluiga väheneb aasta kümnete võrra. Klient diivani sisse ei näe ja odavamad tegijad püüavad osade tööde mitte tegemisega võita omale aega ja sellisel moel pakkuda ka soodsamat teenust. Tavaliselt teen igast tööst piltide seeria mida klient võib näha kui toode on valmis, et veenduda sisetööde olemasolus.

5. Mitte kunagi ei kasuta vanades tigudiivanites porolooni, sünteetilist vattiini või muid tehispolsterdus materjale mis ei ole selle stiili puhul kohane. 

6. Mitte kunagi ei nööri vedrupolsterdust vanale nööritusele uute nööridega peale. Ei paranda nn. äravajunud kohta ja ei vaheta ühte vedru. Kui iste, käetugi või seljatugi on ära vajunud siis tuleb kindlasti kogu polster tervikuna uuendada ja mitte "parandada."

7. Kui diivani detailid on purunenud siis valmistan need uued ja vahetan välja.

8. Kui diivani jalad või iluliistud on purunenud, vettinud või mis iganes defektsed siis vahetan need uute vastu välja.

9. Mitte kunagi ei jäta raami sisse alles vanad naelad, sest uute naelte juurde lisamisega lõhestataksin raami veelgi ja muudaksin naelte raamis püsimise nigelamaks.

10. Mitte kunagi ei seo vedrusid millegi muuga kui kanepinööriga, mis on selleks ette nähtud. Ei kasuta heinapalli ööri ega muid venivaid ja purunevaid nööre.

11. Alati seon istmed pikki ja laiupidi läbi kahekordse nööriga, mis pikendab nöörituse eluiga ja võimaldab tehnoloogiliselt saavutada ühtlasema seotise.

12. Nööride kinnituseks ja ka alusriiete kinnituseks karkassile kasutan erandlikult nii papinaelu kui ka vastava suurusega täkse.

13. Enne katteriiet katan alati polstri õhukese puuvillase riidega.

14. Kui karkass logiseb tappidest siis alati liimin tapid üle kas siis PVA või polüuretaan liimiga.

15. Sageli on vanad tigudiivanid juba kellegi poolt remonditud ja palju sellist mis peaks diivanite juures olema, ilupaelad, jaotused, lakitud liistud on muudetud või ära jäetud. Sellisel juhul püüan taastada diivani ikkagi oma algsesse originaal olekusse mis annab ilusama ja korrektsema väljanägemise.

16. Alati jälgin riidega katmise juures mustrit. Ja soovitan tellijal valida tugevamat sorti riide mis ei veni välja ja peab kauem vastu. Tigudiivanitele sobivad mustrilised riided ja gobelään.

Kui täna hinnata tigudiivani kapitaal remonti, siis kogu polsterdusmaterjal maksab ca 250 . 400 eurot, millele lisandub 6,5 - 9 jm katteriiet. Riide kogus sõltub sellest kas seljatagune on kaetud riidega ja kas riie on mustriga või mitte.

Korralikult tehtud kapitaalremont tigudiivanile võtab aega keskmiselt 10 - 12 tööpäeva. Kapitaalremondi all mõeldakse kogu polstri välja vahetamist ja puitosade renoveerimist. 

Kui diivan vajab ainult istmeosa uuendamist ja seljatugi ning käetoed uusi vedrusid ja polstrit ei vaja siis võib aega kuluda 5 - 8 päeva. Sadulsepad kes seda tööd teevad tavaliselt just sellist poolikut kapitaalremonti pakuvadki, kus seljatugi kohendatakse ja käetoed sätitakse korda.

Milles seisneb tigudiivani kapitaalremont detailselt, millistest töödest ja palju iga töö tarbeks aega kulub ning palju on vaja materjale seda kirjutan kunagi hiljem juba konkreetse diivani näitel koos pildimaterjali esitamisega.

Kuid milline on võimalus kui ei ole raha kuid tahaks ikkagi oma vana mööbli korda teha.

1. Pakume võimalust teha mööbel korda ise meie töökojas ja juhendaja käe all. See võtab küll palju aega kuid on omamoodi ka põnev, kuidas selline protsess käima peaks. Maksma läheb see materjalide hinna ja kokkulepitud juhendedamise tasu ning veidi töökoja üldkulu tasu. Ja loomulikult oma vabat aega. Tigudiivani puhul, kui seda tööd enne pole teinud tuleks varuda omale 30 tööpäeva või siis 240 töötundi.

2. Võimalus on ka teha omal kodus kui on piisavalt ruumi. Üldkulude arvelt hoiab kokku, kuid veidi tuleb teha kulutusi tööriistadele - kas neid ostes või rentides. Plussiks on siin oma aja parem kasutamine ja veidi käsitöö tegemist õhtuti ja nädalavahetusel. Juhebdaja annab ette tööülesande ja kontrollib selle täitmist ning järgmise ülesande tegemist.

3. Võimalus, juhul kui elatakse Tallinnast kaugel ja juhendaja ei jõua teie juurde sõita on töö piltide videote ja telefoni kaudu. Teete oma tööd vajavast esemst pildi ja saate vastavalt sellele ülesande kuidas edasi teha. Töövahendid ja materjalid saadetakse teile posti teel. Iga lõik tuleb aga üles pildistada ja seejärel juhendajaga läbirääkides tööetappidega edasi minna. Ka selline võimalus võib olla huvitav ja kui on tarmukust võib päris hästi välja tulla.

Tööde juhendajal on mööbli tegemise osas üle 40 aasta kogemusi ja võib igati teid suunata või teile edastada ka internetist leitavaid videoklippe mis teile kasuks tulevad, Ja kui omale on mõni mööbliese valmis tehtud, miks ka mitte seda tegevust jätkata tuttavatele ja naabritele oma abi pakkumisega. Sellise töö tegemisega saate omale lisaks valmis tehtud tootele ka suurepärase väljaõppe sellel erialal - käsitsi seotud pehmemööbli valmistamisel ja väga soodsa hinnaga.